טכנולוגיות/כרטיס קירבה
03-9271711

טכנולוגיות

כרטיס קירבה

כרטיס קירבה הוא כרטיס פלסטיק, כגון כרטיס אשראי, שבו משולבים, בין שכבות הכרטיס, שבב ואנטנה המאפשרים את קריאת הכרטיס ללא מגע. קריאת הכרטיס מתבצעת על ידי קורא מתאים בשדר אלחוטי RF (Radio Frequency) בתדר 125KHz או 13.56 MHz. לצורך קריאת הכרטיס יש להחזיקו בקירבת הקורא (כ-5 ס"מ בדרך כלל) ומכאן שמו.

מידות הכרטיס (אורך ורוחב) הן סטנדרטיות וזהות לכרטיסי פלסטיק מגנטיים ואילו הוא מעט עבה יותר מכרטיס מגנטי בשל המנגנון המשולב בו. עוביו של כרטיס קירבה הוא בדרך כלל 0.84 מ"מ אך יכול להגיע אף למעל מ"מ אחד.

כרטיסי קירבה נבדלים זה מזה בסוג השבב. המינוח "סוג הכרטיס" מתייחס לסוג השבב המשולב בו שלו השפעה על כמות המידע וסוג המידע שניתן לשמור בשבב ואמצעי הביטחון הקיימים בשבב.

ככלל ניתן לחלק כרטיסי קירבה לשני סוגים עיקריים –
כרטיס קירבה הכולל מספר בלבד המיושם בדרך כלל לזיהוי במערכת בקרת כניסה (מספר רנדומלי או מספר אישי של בעל הכרטיס בכפוף לסוג הכרטיס)
כרטיס חכם במימשק אלחוטי שיכול לאחסן כמות גדולה של מידע, אפליקציות ואמצעי הגנה

בכל אחת מהקטגוריות קיים בשוק מגוון של כרטיסים הנבדלים באופן ניכר גם במחיר הכרטיס .
בבחירת סוג כרטיס קירבה יש להביא בחשבון את השימושים המיועדים לכרטיס והתאמה לקורא.

כרטיסי קירבה המשמשים לבקרת כניסה הנפוצים בישראל הם: EM, HID (26bit/37bit/corporate1000), TEMIC, MIFARE

כרטיס קירבה יכול לכלול בנוסף למנגנון הקירבה גם פס מגנטי והדפסת רקע (pre-print) ואף שבבים נוספים המיועדים לשימושים אחרים (לדוגמא שבב מגע המשמש לבקרת כניסה לוגית).

מאחר שכרטיס קירבה משמש בדרך כלל לזיהוי הכרטיס מאפשר, בדומה לכל כרטיס פלסטיק אחר, ביצוע פרסונליזציה כלומר הדפסה וקידוד של הכרטיס בהתאם לפרטי הזיהוי האישיים של בעל הכרטיס.

לפולימיל מגוון מדפסות המיועדות לפרסונליזציה של כרטיסי קירבה: הדפסה צבעונית של תמונה, פרטי זיהוי אישיים ופרטים נוספים משני צידי הכרטיס, קידוד פס מגנטי, הדפסת ברקוד, שילוב אמצעי ביטחון בכרטיס וציפוי הכרטיס להגנה ושמירה מפני בלאי.

ככלל כרטיסי הקירבה הנמצאים בשימוש במערכות בקרת כניסה בישראל מקודדים במספר רנדומלי המשמש לזיהוי במערכות בקרת הכניסה. הזיהוי האישי נעשה על ידי שיוך מספר הכרטיס הרנדומלי לאדם (עובד בדרך כלל) בבסיס הנתונים של מערכת הבקרה. היות שכך בתהליך הפרסונליזציה לא נדרש קידוד של שבב הקירבה. יחד עם זאת, המדפסות המשווקות על ידי פולימיל מותאמות גם לקידוד שבב קירבה למקרים בהם נדרש קידוד של מספר זיהוי אישי בשבב הקירבה.

אולי גם יעניין אותך